You are currently viewing Upadek w centrum handlowym i kilkadziesiąt tysięcy złotych odszkodowania!

Upadek w centrum handlowym i kilkadziesiąt tysięcy złotych odszkodowania!

Do kancelarii zgłosił się Pan Mateusz, który uległ wypadkowi w jednym z Warszawskich centrów handlowych. Pan Mateusz potknął się na źle oznaczonej sztucznej górce, w efekcie czego doznał znacznego uszkodzenia barku skutkującego ograniczeniem sprawności ręki. Z uwagi na fakt, iż Pan Mateusz jest zawodowym kierowcą, utrata sprawności w ręce ograniczyła w znaczny sposób jego możliwości zarobkowania.

Skuteczne poprowadzenie sprawy przez kancelarię pozwoliło do uzyskania, już na etapie postępowania przedsądowego odszkodowania i zadośćuczynienia w łącznej kwocie 82.296,96 zł! Nie zaspokoiło to, jednakże wszystkich roszczeń naszego klienta, stąd aktualnie toczy się postępowanie sądowe o zasądzenie na jego rzecz dodatkowych kwot tytułem odszkodowania
i zadośćuczynienia.

Warto pamiętać, iż w każdym przypadku, gdy doznają Państwo szkody na skutek działania bądź zaniechania innych osób/podmiotów mają Państwo prawo do podjęcia działania zmierzających do uzyskania odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Podstawą prawną do dochodzenia roszczeń w powyższym zakresie jest art. 415 k.c. stanowiący, iż Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

Uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia wymaga w pierwszej kolejności zgłoszenia szkody, a następnie wykazania jej wysokości. Warto zatem tuż po zdarzeniu dokumentować wszelkie ponoszone koszty, powstałe na skutek zdarzenia, a także w przypadku szkód w postaci obrażeń ciała, czy też szkód osobowych – gromadzić wszelką dokumentację medyczną. Powyższe w znaczny sposób ułatwia wykazanie rozmiaru szkody, jednakże brak posiadania wyżej wskazanych dowodów absolutnie nie dyskwalifikuje możliwości uzyskania stosownego odszkodowania czy zadośćuczynienia. Warto zatem nie zniechęcać się w dochodzeniu przysługujących Państwu roszczeń.

Roszczenia od wypłatę odszkodowania i zadośćuczynienia za szkodę przedawniają się co do zasady z upływem 3 lat od daty zdarzenia, zaś w przypadku szkód powstałych na skutek popełnionej zbrodni bądź występku z upływem lat 20 (art. 4421 k.c.). Przedawnienie roszczeń będzie, jednakże tematem kolejnych artykułów, stąd zapraszamy do śledzenia bloga.