You are currently viewing Wina w rozwodzie – czy warto jej dochodzić?

Wina w rozwodzie – czy warto jej dochodzić?

              Zgłaszający się do kancelarii w sprawach rozwodowych klienci niejednokrotnie zastanawiają się, czy dochodzić winy współmałżonka w rozpadzie związku i jakie korzyści płyną z uzyskania orzeczenia o powyższym.

            Odpowiadając na to pytanie, należy przede wszystkim pochylić się nad obowiązkami wynikającymi z samego wstąpienia w związek małżeński i faktem, iż niektóre z nich mogą obciążać małżonków nawet po rozwodzie.

            Jednym z takich obowiązków jest obowiązek dostarczania środków utrzymania w przypadku, gdy były już współmałżonek pozostawał będzie w niedostatku. Zgodnie bowiem z art. 60 § 1 k.r. i o. „małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego”.

            Aby zobrazować skutki wyżej przywołanego przepisu przywołuję klientom następującą sytuację: „Mąż alkoholik, stosujący przemoc fizyczną wobec żony, która po latach trwania w toksycznej relacji podjęła decyzję o zakończeniu związku. Aby uzyskać możliwie najszybciej rozwód żona nie wnosiła o orzekanie winy męża w rozwodzie. W miesiąc po orzeczeniu rozwodu mąż uległ wypadkowi na skutek, którego został sparaliżowany i bez środków do życia. Na podstawie art. 60 § 1 k.r. i o. wystąpił przeciwko byłej żonie z powództwem o dostarczanie środków utrzymania. Powództwo było w pełni zasadne i w efekcie krzywdzona przez lata żona została obciążona obowiązkiem alimentacyjnym wobec męża, pomimo ustania małżeństwa”.

            Celem uniknięcia adekwatnych do wyżej przytoczonej sytuacji, warto wnosić o orzeczenie winy współmałżonka każdorazowo, gdy jest ona ewidentna. Przyczynami uzasadniającymi ustalenie winy małżonka w rozwodzie są min. zdrada, w tym emocjonalna, stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej, alkoholizm i inne uzależnienia, nieodpowiedzialna postawa względem instytucji małżeństwa czy nawet zmiana religii. Każdorazowo warto jednakże omówić zasadność dochodzenia winy w rozwodzie z profesjonalnym pełnomocnikiem, który oceni stan faktyczny konkretnie Państwa sprawy i udzieli prawnego wsparcia, w tym wyjaśniając obowiązujące przepisy i ich skutki.